Rendelkezhet a világ legjobb raklapos állványrendszerével, de ha az nem passzol a folyamataihoz, akkor az rossz hatással lesz a hatékonyságra. A helyes választás kulcsfontosságú a sikeres logisztika szempontjából.
Bemutatunk néhány különböző típusú raklapos állványrendszert és elmagyarázzuk, mikor és hogyan érdemes őket alkalmazni.
Mi az a raklapos állvány?
Általánosan elmondható, hogy egy raklapos állvány fém oszlopokból és a tárolt áruk megtartására szolgáló, vízszintes gerendákból áll.
Az állvány típusa és a konfigurációja a raktározási igényekhez igazítható, legyen szó gyorsan forgó vagy hosszabb távon tárolni kívánt; kis mennyiségben, kézzel válogatott vagy egész raklapnyi mennyiségben forgalmazott árukról, ill. manuális vagy robotizált / automatizált megoldásról. A cél minden esetben az elérhető hely optimális kihasználása.
Hagyományos, széles folyosós raklapos állvány
A hagyományos, széles folyosós raklapos állványrendszer folyamatosan korlátlan hozzáférést biztosít minden raklaphoz a raktári dolgozók számára. A sokoldalú rendszer és szimpla és dupla mélységű állványként is felépíthető.
A raklapok kezelését ebben az esetben targoncákkal végzik, amelyek a folyosókról közvetlenül és azonnal hozzáférnek az összes tárolt raklaphoz.
Keskeny folyosós raklapos állvány
A keskeny folyosós raklapos állvány ideális olyan raktárak számára, ahol a raktározási terület korlátozott méretű, mivel nagy sűrűségű tárolást tesz lehetővé, gyors komissiózás és minden raklaphoz közvetlen hozzáférhetőség mellett.
A választható állványmagasságok és -mélységek, valamint az állítható magassági pozíciójú tartógerendák maximális rugalmasságot biztosítanak. A keskeny folyosós raklapos állvánnyal akár 40%-os helymegtakarítás is elérhető. A kapcsolódó, kiszolgáló berendezések gyakran nagymértékben automatizáltak, hogy biztosítsák a gyors, közvetlenül a raklapról történő komissiózást.
Dupla mélységű raklapos állvány
A gyakori, dupla mélységű raklapos állványok hasonló előnyöket kínálnak, mint a kompakt raklapos állványok. Itt azonban a hátul tárolt raklapok nem hozzáférhetők közvetlenül. Speciális villástargoncák szükségesek a második, hátul tárolt raklapok eléréséhez.
Gördíthető raklapos állvány
A gördíthető raklapos állvány – vagy MOVO – egy olyan dinamikus megoldás, ahol az állványok síneken mozognak. A folyosók nyitásához és zárásához az állványok egyidejű mozgatása manuálisan vagy automatikusan indítható ott, ahol éppen szükség van a raklapokhoz történő hozzáféréshez. A MOVO nagy sűrűségű tárolási megoldást kínál, amely akár 50%-kal kevesebb helyet foglal a hagyományos raklapos állványokhoz képest.
Bejárható raklapos állvány
Ha nagy mennyiségű, egyforma árut tárolnak alacsony készletforgás mellett, a bejárható raklapos állvány (vagy LIFO – utolsó be, első ki) az ideális megoldás.
Csak egy folyosóra van szükség a targoncához és az utoljára betárolt raklap lesz az első, amelyhez hozzá lehet férni.
A bejárható raklapos állványok csökkentik a folyosói be- és kirakodási időt, ugyanakkor jobb hozzáférést tesznek lehetővé a tömbös tároláshoz képest.
Átjárható raklapos állvány
Átjárható raklapos állványok esetén az állvány mindkét oldalán szükség van egy-egy folyosóra. A FIFO (első be, utolsó ki) elv segítségével az egyik oldalról az áruk betárolása, a másik oldalról pedig kitárolása történik.
A FIFO alkalmas nagy forgási sebességű készletekhez, de kevésbé helytakarékos a bejárható állványokhoz képest.
Görgős raklapos állvány
A görgős raklapos állványokban a raklapok simán, görgőkön haladnak. Amíg az elülső raklapot eltávolítják az állvány elülső oldalán, a hátsó raklap vissza van tartva. A raklapok mozgása mindig biztonságos és egyenletes az automatikus fékezésnek, valamint a rakományvezető és végütköző kombinációjának köszönhetően.
A görgős raklapos állványok két fő típusa a gravitációs, görgős átfutó, FIFO rendszer és a push-back LIFO rendszer.
Gravitációs, görgős átfutó, FIFO raklapos állványrendszer
Ebben az esetben az állvány betárolási területe a kitárolási területtel ellentétes oldalon van, a raklapok görgősoron haladnak, amelyek enyhén lejtős pályát alkotnak. A FIFO raklapos állványok ideálisak a szabályozott készletforgatást igénylő termékekhez.
Push-back LIFO raklapos állványrendszer
Ebben az esetben a be- és kirakodási terület megegyezik, a raklapok betárolása az előzőeket az állvány hátulja felé tolva történik.
Felrakógépes raklapos állvány
A felrakógépes raklapos állvány egy teljesen automatizált tárolórendszer, amely ideális raklapok és nagy méretű áruk tárolására.
A nagyon keskeny folyosókon és több mint 30 méteres magasságban történő munkavégzésre tervezett felrakógépes raklapos állvány hatékony, optimalizált tárolási megoldás.
A vezérlőszoftverrel irányított felrakógép végigfut a raktár folyosóin, ahol beviszi, pozícionálja és kihozza az árukat.
A többszörös mélységű konfigurációknál a felrakógépes állványok fel vannak szerelve egy shuttle-lal, amely kiveszi és közvetlenül előre viszi a raklapot, így biztosítva a maximális hozzáférhetőséget.
Többszintes raklapos állvány
A többszintes raklapos állványok segítségével további emeletek alakíthatók ki a raktárban, különböző magasságú járószintekkel és folyosókkal, amelyek hozzájárulnak a rendelkezésre álló függőleges tér legjobb kihasználásához.
Minden emelet lépcsőn érhető el és folyosók kötik össze őket. Minden szinten polcrendszer kerül kialakításra a különböző típusú cikkek tárolására.
A többszintes állványrendszer különösen hasznos olyan vállalkozások számára, amelyek kisméretű termékeket, például gyógyszereket vagy alkatrészeket értékesítenek, amelyeket kézzel kell komissiózni.
Ebben a cikkben az állványok alapvető típusait mutattuk be, de ezeknek számos változata létezik. A megfelelő rendszerekkel jól felszerelt raktár szépsége abban rejlik, hogy az üzlet növekedésével bővíthető a kínálat és további állványmegoldások is hozzáadhatók.
Ha további segítségre vagy tanácsra van szüksége a megfelelő tárolási megoldás kiválasztásához és megvalósításához, ill. a raktár teljesítményének a fejlesztéséhez, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!