A kereslet növekedése pedig korántsem kicsi. A Savills felmérése szerint 2021 és 2025 között további 8,6 millió m2 raktárterületre lesz igény Európában.
Ennek egyik oka egyértelműen az e-kereskedelem robbanása. A járvány miatt az üzletek és vállalkozások bezárásra kényszerültek a lezárások idején, az emberek pedig az online vásárlás és a házhozszállítás felé fordultak. A világjárvány valójában felgyorsította az online vásárlás növekedését.
Mike Barnes, a Europe Savills kutató munkatársa a következőket nyilatkozta: “A most zajló világjárvánnyal összefüggésben 2020-baj látványos növekedést tapasztaltunk az online vásárlás terén.”
De nem a teljes keresletnövekedés tulajdonítható az online vásárlásokhoz. Jelentős része ugyanis a fordított logisztikához kapcsolódik, amikor is a csomagokat visszaküldik.
A 8,6-ból mindegy 1,7 millió m2-t, vagyis 20%-ot a visszaküldések kezelésére fordítanak. Mike Barnes hozzátette: „Bár a kiskereskedelem többcsatornás stratégiáinak optimalizálását tervezzük a visszaküldések számának csökkentése érdekében, továbbra is jelentős lesz a tárhelyigény az új készletek mellett a visszaküldések számára is.”
Az egyes európai országok különböző szakaszában vannak a raktárkapacitás növelésére irányuló stratégia tervezésének és megvalósításának folyamatában és eltérő megközelítéseket alkalmaznak.
Alexandre Fraigneau, a Savills France tranzakciós igazgatója a következőket mondta: „Nincs egyetlen, mindenki számára megfelelő megoldás az áruk visszaküldésére, mivel a fogyasztók értékelik a kényelmet. A forgalmazók és a csomagszállító cégek figyelembe veszik az aktuális fejleményeket, és úgy tűnik, hogy egyre jobban az igényekhez igazítják raktáraik elrendezését.”
A Savills az Egyesült Királyság Raktározási Szövetségével UKWA, együttműködve egy konkrét tanulmányt is készített arról, hogy mi történik a raktározási szektorral az Egyesült Királyság piacán, amely kétségtelenül tükrözi azt, ami Európa többi részén is történik.
Míg 2015-ben a raktárak domináns bérlői az utcai kiskereskedők voltak, mára ez megfordult: a 3PL-ek 42%-kal, az online kereskedők pedig elképesztő 614%-kal növelték a raktárak igénybevételét.
A raktárterület további, jelentősen növekvő igényű ágai a nagykereskedelem és a csomagkézbesítés, amelyek szintén profitálnak az kiskereskedelem online irányba történő, folyamatos elmozdulásából. Ezen ágazatok a lábnyoma 73%-kal, ill. 51%-kal nőtt.
2015 óta összességében 32%-kal nőtt a raktári egységek száma, és a tendencia a nagyobb méretű raktárak irányába mutat.
A jelentés megvizsgálta a raktárkapacitás értékesítését és azt is, hogyan használják fel ezeket a meglévő egységeket. Az online kiskereskedők szerezték meg a legtöbb területet a másodkézből származó raktárak piacán, majdnem nettó 745000 m2-t.
Ezzel egyidejűleg a gyártó cégek is fejlődni látszanak és a régebbi telephelyeikről nagyobb, modernebb létesítményekbe költöznek, így összlábnyomuk szintén nőtt 2015 óta.
Mivel az európai e-kereskedelmi értékesítés várhatóan 298 milliárd dollárral fog növekedni, további 27,9 millió m2-nyi raktárterületet kell találni. A CBRE becslése szerint minden 1 milliárd dolláros e-kereskedelmi értékesítéshez további 93 ezer m2 raktárterületre lesz szükség, így a raktári ingatlanok prémium ingatlanokká fognak válni.
A CRBE előrejelzése szerint a következő 5 évben világszerte 1,5 billió dollárral (1,3 billió euróval) nő majd az e-kereskedelmi értékesítés, ami további 139 millió m2 területet igényel világszerte, amiből Európában 27,7 millió m2-re lesz szükség. Az egyik legnagyobb e-kereskedelmi piac az Egyesült Királyságé 32%-os piaci penetrációval. Őket szorosan követi Hollandia 26%-kal és Csehország 20%-kal.
Tasos Vezyridis, a CBRE ipari, logisztikai és kiskereskedelmi kutatási részlegének vezetője hozzátette: „Az európai piac viszonylag polarizált az e-kereskedelem elterjedtsége tekintetében.
Számos piac van, beleértve az Egyesült Királyságot, Németországot, Svédországot és Hollandiát, ahol már sok olyan hajtóerő létezik, amelyek elősegítik az e-kereskedelem magas szintjét, és ez a világjárvány idején felgyorsult.
Azonban úgy véljük, hogy a még kevésbé felfutott piacok közül jó néhány, mint például Portugália, Olaszország és Spanyolország nagyobb növekedést fog tapasztalni a következő öt évben, és elkezd felzárkózni a már domináns nemzetekhez. Ennek eredményeként ezeken a piacokon és ezáltal Európa-szerte még tovább fog nőni a logisztikai területek iránti kereslet.”
A Rightmove online ingatlanügynökség a raktározási szektor frenetikus aktivitásáról számolt be: óriási a növekedés a kereskedelmi raktárak iránti keresések számában.
Alex Solomon, 1 Rightmove kereskedelmi ingatlanportál igazgatója a következőket mondta: „Nagyon megnőtt az igény az összes, különböző méretű raktárra amiatt, hogy meg tudjanak felelni a megnövekedett számú online vásárlói igényeinek. Ez az ipari és raktári szektorban túlkereslethez vezetett.”
Jelentős tendencia figyelhető meg a nagyobb raktárak felé. Bár még mindig az 50 000 m2 alatti raktárak adják az egységek többségét, amelyek az állomány 66%-át teszik ki, az e feletti egységek jelenleg az állomány 34%-át teszik ki, szemben a 2015-ös 30%-kal.
Tekintettel az új raktárterületek iránti kereslet előre jelzett növekedésére, valamint a meglévő készletek iránti, szintén növekvő keresletre, a raktártulajdonosok számára az a kérdés, hogyan lehet a legjobban kihasználni egy új raktárterületet, vagy hogyan lehet a jelenlegi területet a használat optimalizálása érdekében átalakítani.
A raktárakat fel kell szerelni állványokkal, polcokkal és sok egyébbel – teljes raktári megoldással, legyen az kézi, félig vagy teljesen automatizált. Raktári tárolóeszközök vezető tervezőjeként, gyártójaként és szállítójaként szinte felbecsülhetetlen értékű a szakértelmünk. Vegye fel velünk a kapcsolatot és beszéljünk az Ön raktározási igényiről!